Blog témáink
Kulcsszavas keresés:
Pollenszűrő
RSS csatorna
Pollenszűrő

A személyautók egyfajta „porszívó” módjára, az előttük lévő levegőt áramoltatják az utastérbe.

 Az elöl haladó járművek kipufogógázai, a finom por és a dízelek koromja, de a pollenek és a baktériumok, illetve az ózon és a nitrogén-oxidok így szintén akadálytalanul juthatnak a jármű belterébe. Különösen a zsúfolt belvárosokban gyakori, hogy e kifejezetten egészségkárosító anyagok járműbeli koncentrációja jóval meghaladja az út szélén mérhető értéket. A káros anyagok e magas aránya a gyermek utasok számára fokozottan megterhelő, s a kisgyermekes családok számára az egészség megóvása érthetően kiemelt figyelmet élvez. Az utastér levegőszűrőjének évenkénti cseréjével minden évszakban jelentősen mérsékelhető az utastérbe jutó egészségkárosító anyagok mennyisége.

A hatékony belső levegőszűrő azonban az egészségvédelem mellett további előnyöket is kínál. A pollenallergiás vezetők számára például e szűrők a biztonság fokozásának fontos eszközei is lehetnek, hiszen aki folyamatosan könnyes szemekkel, tüsszögve vezet, a saját, utasai és a közlekedés többi résztvevőjének biztonságát is súlyosan veszélyezteti. A jármű 80 kilométer/óra sebességnél például 25 méteres utat fut be, mialatt vezetője egy-egy tüsszentés során önkéntelenül lehunyja a szemét. Sűrű városi fogalomban ez nem más, mint rendkívül veszélyes „vakrepülés”. A belsőtér légszűrői hatékonyan zárhatják ki a polleneket az utastérből, így az allergiások is kellemes körülmények között autózhatnak. Különösen alagutakban és a torlódások során javítják e szűrők jól érzékelhetően a belső levegő minőségét. A kedvezőbb légminőség pedig a vezető koncentrációs képességét is jelentősen fokozza. Mindezeken túl, egy új szűrő révén a szélvédő belső felületén kevésbé képződik szennyeződés-réteg, a vakító hatások mérséklésével lényegesen jobb látást is biztosítva.

. Egy komolyabb szűrő több lépcsőben dolgozik, az előszűrő és a főszűrő után még egy aktívszenes réteg is következhet, amely a gáz halmazállapotú szennyeződéseket is megköti. Ám minderre csak korlátozott ideig képes, a szűrő pórusai lassan eltömődnek, telítődnek, egyre kevesebb levegő jut át a szűrőn, de extrém elpiszkolódás esetén szinte le is zárja a szellőzés útját. A ügyeskedők figyelmét pedig külön felhívnám: nem elég a szemmel látható, durva szennyeződéseket kirázni, mert a szűrő cseréje az anyagának eltömődött pórusai miatt szükséges, ezeket a mikroszkopikus járatokat pedig semmiféle csodatrükkel nem lehet újra szabaddá tenni! Éppen ezért javaslom a pollenszűrő rendszeres cseréjét amit érdemes klímatisztítással együtt elvégenzni.

LikkR

forrás:Bosch, Autónavigátor

Kulcsszavak: A bejegyzéshez nem tartozik kulcsszó
Hozzászólások
Új hozzászólás

Még nem érkezett hozzászólás a bejegyzéshez!